Poradnik

Piękne akwarium roślinne to marzenie każdego akwarysty. Jednak początki nie zawsze są takie jakbyśmy chcieli. Kupno zbiornika, podłoża, pięknych roślin a po kilku tygodniach - marniejące rośliny oraz wysyp wszystkich możliwych gatunków glonów. A przecież nie musi tak być. Poniższy poradnik ma na celu przygotować akwarystę od samego początku na przygodę z akwarium Holenderskim oraz wyeliminować błędy, które są najczęściej popełniane.

Oczywiście zakup odpowiednio dużego akwarium, podłoża czy filtra to indywidualna decyzja każdego akwarysty. Zależy to często od budżetu jakim się dysponuje, więc w tej kwestii nie będę nikomu nic narzucał.

BADAMY WODĘ KRANOWĄ

Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ odpowiemy sobie na pytanie czy możemy zastosować naszą wodę kranową w 100% czy będziemy musieli ją rozrobić z wodą RO, co wiąże się z zakupem filtra odwróconej osmozy (filtr RO) oraz trzeci wariant, kiedy woda jest za miękka i trzeba zastosować uzdatniacz do wody np: HydRO 0/5.

GH – twardość ogólna (TWO) 

Twardość ogólna wody to twardość węglanowa i  nie węglanowa, składają się na to jony wapnia i magnezu - 1°n twardości ogólnej = 17.8 ppm CaCO3. Twardość twojej wody zależy od regionu w jakim mieszkasz. Optymalną twardością ogólną dla akwarium Holenderskiego jest przedział między 10 – 12 °n.

 

Mapa twardości wody w Polsce. Służy tylko do orientacji, jaką wodę możemy mieć ponieważ dokładne wyniki otrzymamy w czasie pomiarów.

KH – twardość węglanowa (TWW) 

Na twardość węglanową wody składają się jony węglanowe i wodorowęglanowe - 1°n twardości węglanowej = 21.8 ppm HCO3. Z reguły twardość węglanowa jest mniejsza niż twardość ogólna. Dla akwarysty to ważny parametr w celu obliczenia stężenia CO2 w akwarium.

pH – odczyn wody lub 

Odczyn wody, który najczęściej stosuje się w akwarystyce roślinnej mieści się w przedziale 6,5 do 7,0 zależny to od twardości węglanowej. Poniżej przykłady, dlaczego tak jest:

- woda z KH 10 dozowanie CO2 ustawione na pH 7,0 co daje 30 ppm CO2 w akwarium,
- woda z KH 10 dozowanie CO2 ustawione na pH 6,7 co daje 60 ppm CO2 w akwarium (za dużo CO2)

- woda z KH 5 dozowanie CO2 ustawione na pH 6,7 co daje 30 ppm CO2 w akwarium,
- woda z KH 5 dozowanie CO2 ustawione na pH 7,0 co daje 15 ppm CO2 w akwarium (za mało CO2)

Dlatego każdy akwarysta musi ustawić sobie sam pH wyliczając to w kalkulatorze CO2

CO2 - dwutlenek węgla

Do obliczenia stężenia CO2 w akwarium służy kalkulator, który można pobrać tutaj - KALKULATOR lub skorzystać z tabeli poniżej.

 

Optymalna zawartość CO2 w wodzie to przedział między 20 – 30 ppm.

Pamiętaj, że obliczenia obliczeniami, ale zawsze najważniejsze jest zdrowie mieszkańców akwarium, więc przy każdych zmianach CO2 należy obserwować ich zachowanie.

NAWOŻENIE

Następnym ważnym krokiem do osiągnięcia wspaniałego akwarium roślinnego jest prawidłowe nawożenie. Jeżeli znamy i spełniliśmy warunki dotyczące podstawowych parametrów wody jak pH, GH i KH, możemy wybierać sposób nawożenia. Należy się zastanowić, czy chcemy nawozić w sposób sprawdzony i łatwy (np: jak MAKRO MIKRO POTAS CARBO) czy może spróbować samodzielnie stworzyć zestaw do nawożenia - tu pozostawiam decyzję każdemu akwaryście, ale osobiście polecam pierwszy lub drugi zestaw.

1. OPTYMALNY/ŁATWY - Kompletny zestaw do nawożenia akwarium roślinnego.

SKŁAD ZESTAWU: MAKRO, MIKRO, POTAS, CARBO (szczegóły znajdziesz klikając w fotkę)

2. ŚREDNIO ZAAWANSOWANY - zestaw do indywidualnego nawożenia akwarium

SKŁAD ZESTAWU: AZOT, POTAS,FOSFOR, MAGNEZ, MIKRO, CARBO (szczegóły znajdziesz klikając w fotkę)

3. ZAAWANSOWANY - zestaw SOLI oraz sucha mieszanka chelatowanych mikroelementów CSM+B do zastosowania przy metodzie Estimative Index (EI)

SKŁAD ZESTAWU: KNO3, KH2PO4, MgSO4, CSM+B (szczegóły znajdziesz klikając w fotkę)

 

PIELĘGNACJA

Każde akwarium wymaga co tygodniowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważnym zabiegiem jest podmiana wody, którą trzeba przeprowadzać systematycznie w ilości 15 - 20%. Drugą ważną czynnością jest przycinka roślin. Lepiej jest to robić co tydzień w niewielkiej ilości niż raz na miesiąc cały zbiornik. Wycinka całego zbiornika, jest błędem, ponieważ mocno destabilizuje zbiornik co może spowodować problemy w postaci np: wysypu glonów.

 

  NASZA HODOWLA

Akwarystyką zajmujemy się od zawsze, a profesjonalna hodowla powstała w 2005 roku. Posiadamy w sumie ponad 15.000 litrów i tym samym ponad 100 gatunków roślin w ciągłej sprzedaży. W związku z ciągłym wzrostem popytu na nasze roślinki, hodowla jest ciągle powiększana o nowe akwaria i gatunki. Sprzedawane przez nas rośliny mogą być nieco droższe, ale mają Państwo pewność, że po posadzeniu ich w swoim akwarium na pewno będą dalej rosły, a nie przeobrażały się w roślinę wodną i gubiły liście jak to się dzieje z roślinami emersyjnymi. 

   NAWOŻENIE ROŚLIN

Nawozy są niezbędnym budulcem roślin wodnych dlatego szczególnie polecamy te, które sami stosujemy w swojej hodowli, a mianowicie MAKRO, MIKRO, POTAS i CARBO. Ich receptury są wynikiem naszego wieloletniego doświadczenia, co gwarantuje bardzo dobre wyniki u każdego akwarysty. Zestaw składa się z 4 butelek po 500 ml, co w 100 litrowym akwarium wystarczy na prawie pół roku dozowania. Każda butelka posiada etykiety z najważniejszymi danymi o nawozie i oczywiście jak go stosować. Aby zakupić zestaw nawozów kliknij na obrazek. Gwarantujemy, że po użyciu tych nawozów i spełnieniu warunków podanych w naszym PORADNIKU, rośliny będą w Państwa akwariach w idealnej kondycji i pięknie wybarwione.

   JAKOŚĆ I WYSYŁKA
Priorytetem jest idealna kondycja naszych roślin. Wkładamy wiele trudu, żeby nasze rośliny cieszyły oko klienta po posadzeniu ich w akwarium. Wszystkie zdjęcia przedstawiające sprzedawane rośliny są wykonane w naszych zbiornikach, czyli przedstawiają autentyczny wygląd jaki Państwo otrzymają. Aby rośliny przetrwały długą podróż, są zapakowane w bardzo grube, nadmuchane worki co uniemożliwi ich zgniecenie. W okresie zimowym zabezpieczamy je dodatkowo przed zmarznięciem. Wysyłka roślin następuje w poniedziałek, wtorek i środę.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl